  • X9400WS24IZ-2.7T1
X9400WS24IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9400WS24IZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9400WS24IZ-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9400WS24IZ-2.7T1
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin X9400 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400WS24IZ-2.7T1 Overview
A package containing 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files contains it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 64 positions in pentometer.The terminations are set at 24.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.In the digi devices, 24 pins can be seen.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible to supply ±2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 10kOhm.X9400 is a family member.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9400WS24IZ-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9400WS24IZ-2.7T1 Applications
  • Refrigerator
  • Adjust VCOM settings
  • Automated caliberation
  • Industrial control circuits
  • Voltage control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Cell phone
  • Motor control
  • Speakers
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
X9400WS24IZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9400
  • Pin Count
    24
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm