  • WMF6P15K-F
WMF6P15K-F
advertisement
Manufacturer No:
WMF6P15K-F
HK JDW NO:
192-WMF6P15K-F
Package:
Axial
Datasheet:
WMF6P15K-F
Purchasing and Inquiry
WMF6P15K-F Overview
-55°C~125°C is the maximum temperature at which the device can operate.
WMF6P15K-F Features
WMF6P15K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) WMF6P15K-F applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • VCO's
  • Global positioning systems
  • Audio/video equipment
  • Switch mode power supplies
  • Blocking
  • IGBT
  • Test and measuring equipment
  • Filtering
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
WMF6P15K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    WMF
  • Size / Dimension
    0.685Diax1.374L 17.40mmx34.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 35
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Diameter
    17.4mm
  • Length
    34.9mm