  • WBR150-75A
WBR150-75A
advertisement
Manufacturer No:
WBR150-75A
HK JDW NO:
192-WBR150-75A
Datasheet:
WBR150-75A
Description:
WBR 150μF Capacitor -10% +100% Bulk Through Hole 180mA 0.470Diax1.320L 11.94mmx33.53mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
WBR150-75A
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.470Diax1.320L 11.94mmx33.53mm
  • Tolerance
    -10% +100%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm @ 120Hz
  • Lead Diameter
    812 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.3575mA
  • Ripple Current
    180mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    216mA @ 100kHz
  • Diameter
    11.938mm
  • Height
    33.5mm