  • W3A45A470KAT2A
W3A45A470KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W3A45A470KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W3A45A470KAT2A
Package:
0612 (1632 Metric)
Purchasing and Inquiry
W3A45A470KAT2A Overview
Sitting at 0.053 1.35mm height reaches the maximum height.It operates at 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm sizes and dimensions.Temperature coefficient is C0G NP0.It is packaged in a 0612 (1632 Metric) case.Parts such as this have a 760μm terminal pitch.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 50VV.
W3A45A470KAT2A Features
the maximal height is 0.053 1.35mm
with the size / dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
A temperature coefficient of C0G NP0
a 760μm terminal pitch
W3A45A470KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W3A45A470KAT2A applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
W3A45A470KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    760μm
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.053 1.35mm
  • Width
    1.6mm