  • CKCL44X5R0J104M085AA
CKCL44X5R0J104M085AA
advertisement
Manufacturer No:
CKCL44X5R0J104M085AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CKCL44X5R0J104M085AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CKCL44X5R0J104M085AA Overview
The maximal height seated reaches 0.039 1.00mm.In this case, the size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.There is no temperature coefficient for it.There is a case 0805 (2012 Metric) that contains the product.In this part, the terminal pitch is 500μm.A voltage of 6.3V is used with this electrical part.
CKCL44X5R0J104M085AA Features
the maximal height is 0.039 1.00mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
A temperature coefficient of X5R
a 500μm terminal pitch
CKCL44X5R0J104M085AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CKCL44X5R0J104M085AA applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CKCL44X5R0J104M085AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    850μm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    2mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    8
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    CKC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Depth
    1.25mm