  • CA0612KRX7R7BB104
CA0612KRX7R7BB104
advertisement
Manufacturer No:
CA0612KRX7R7BB104
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CA0612KRX7R7BB104
Package:
0612 (1632 Metric)
Datasheet:
CA0612KRX7R7BB104
Purchasing and Inquiry
CA0612KRX7R7BB104 Overview
A seat's maximum height is 0.035 0.90mm.0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm is the size/dimension of the object.The temperature coefficient of this substance is X7R.It is packaged in a 0612 (1632 Metric) case.Part number 800μm has a fixed terminal pitch.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 16V.
CA0612KRX7R7BB104 Features
the maximal height is 0.035 0.90mm
with the size / dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
A temperature coefficient of X7R
a 800μm terminal pitch
CA0612KRX7R7BB104 Applications
There are a lot of Yageo CA0612KRX7R7BB104 applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CA0612KRX7R7BB104
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    8
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2003
  • Series
    CA
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    800μm
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Voltage
    16V
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • Length
    3.2mm