  • W2F43A4708AT1F
W2F43A4708AT1F
advertisement
Manufacturer No:
W2F43A4708AT1F
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W2F43A4708AT1F
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
W2F43A4708AT1F
Purchasing and Inquiry
W2F43A4708AT1F Overview
In the seated position, the maximum height reaches 0.045 1.14mm.It operates with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.It is rated at voltage 25V.The temperature coefficient of this substance is C0G NP0.In a 0805 (2012 Metric) case, the product is packaged.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 25V volts DC.
W2F43A4708AT1F Features
the maximal height is 0.045 1.14mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
a voltage rating of 25V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
W2F43A4708AT1F Applications
There are a lot of AVX Corporation W2F43A4708AT1F applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
W2F43A4708AT1F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    W2F4
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +50%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Current Rating
    300mA
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Voltage
    25V
  • DC Resistance (DCR)
    3Ohm
  • Current
    50mA
  • Circuit Type
    Bussed
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    1.143mm
  • Height Seated (Max)
    0.045 1.14mm
  • Length
    2.1082mm
  • Width
    1.2mm