  • W2A41A201KAT2F
W2A41A201KAT2F
advertisement
Manufacturer No:
W2A41A201KAT2F
HK JDW NO:
66-W2A41A201KAT2F
Package:
0508 (1220 Metric)
Datasheet:
W2A41A201KAT2F
Purchasing and Inquiry
W2A41A201KAT2F Overview
It reaches a maximum height of 0.037 0.95mm when seated.It operates on a size/dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm.Temperature coefficient is C0G NP0.In a 0508 (1220 Metric) case, the product is packaged.There is no terminal pitch on this part.A voltage of 100V is used with this electrical part.
W2A41A201KAT2F Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
A temperature coefficient of C0G NP0
a 500μm terminal pitch
W2A41A201KAT2F Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A41A201KAT2F applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W2A41A201KAT2F
    0508 (1220 Metric)
  • Number of Pins
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    200pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Dielectric
    C0G
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm