  • VSUU-120-T512A
VSUU-120-T512A
advertisement
Manufacturer No:
VSUU-120-T512A
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VSUU-120-T512A
Package:
Datasheet:
VSUU-120-T512A
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 120W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VSUU-120-T512A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    380g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    VSUU-120-T (120W)
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.28 H 127.0mmx76.2mmx32.5mm
  • Feature
    DC Input Capable, PFC, Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    120W
  • Max Power Dissipation
    120W
  • Number of Outputs
    3
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    4.242kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    15A 6A 1A
  • Voltage - Input
    90V~260VAC 130V~370VDC
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Voltage - Output 3
    -12V
  • Minimum Load Required
    No
  • Ripple Voltage (Main Out)
    0.01768Vrms
  • Height
    32.512mm
  • Length
    127mm
  • Width
    81.4mm