  • ADA600F-48
ADA600F-48
advertisement
Manufacturer No:
ADA600F-48
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-ADA600F-48
Package:
100
Datasheet:
ADA600F-48
Description:
Power Supply;AC-DC;48V;6.5A;85-264V In;Enclosed;DIN Rail;PFC;312W;ADA Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ADA600F-48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Weight
    1.5kg
  • Operating Temperature
    -10°C~71°C With Derating
  • Published
    2005
  • Series
    ADA (600W)
  • Size / Dimension
    7.68Lx5.00W x 2.56 H 195.0mmx127.0mmx65.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    336W 600W Forced Air
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Depth
    127mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Current - Output (Max)
    7A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    600W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Current - Output 1
    12.5A
  • Height
    65mm