  • VSK-S20-12U-T
VSK-S20-12U-T
advertisement
Manufacturer No:
VSK-S20-12U-T
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VSK-S20-12U-T
Package:
Datasheet:
VSK-S20-12U-T
Purchasing and Inquiry
VSK-S20-12U-T Description
VSK-S20-12U-T Features
up to 20W continuous power
compact chassis mount design
Universal input (85~264 Vac / 100~370 Vdc)
single, regulated output from 3.3~24 Vdc
over voltage, over current, and short circuit protections
UL/cUL safety approvals
efficiency up to 85%
VSK-S20-12U-T Applications
Communications equipment
Wireless infrastructure
Industrial
Test & Measurement
Personal electronics
PC & notebooks
Step5Bar-code shipping tag
VSK-S20-12U-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2015
  • Series
    VSK-S20-T (20W)
  • Size / Dimension
    3.78Lx2.17W x 1.26 H 96.1mmx54.0mmx32.0mm
  • Feature
    Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    1.6A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    20W
  • Current - Output 1
    1.6A
  • Height
    32.004mm