  • VLS3012ET-2R2M-CA
VLS3012ET-2R2M-CA
advertisement
Manufacturer No:
VLS3012ET-2R2M-CA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-VLS3012ET-2R2M-CA
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLS3012ET-2R2M-CA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLS3012ET-2R2M-CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    40.001177mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VLS-E-CA
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.118Lx0.118W 3.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.7A
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    96mOhm Max
  • Max DC Current
    1.35A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    1.35A
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm