  • VLS252010ET-3R3M
VLS252010ET-3R3M
advertisement
Manufacturer No:
VLS252010ET-3R3M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-VLS252010ET-3R3M
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
VLS252010ET-3R3M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLS252010ET-3R3M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    VLS
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.1mm
  • Current Rating
    940mA
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    275mOhm Max
  • Max DC Current
    1.05A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm