  • VLF3010ST-1R0N1R7
VLF3010ST-1R0N1R7
advertisement
Manufacturer No:
VLF3010ST-1R0N1R7
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-VLF3010ST-1R0N1R7
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLF3010ST-1R0N1R7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLF3010ST-1R0N1R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    VLF
  • Size / Dimension
    0.118Lx0.110W 3.00mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3mm
  • Current Rating
    1.7A
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    49mOhm Max
  • Max DC Current
    1.7A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm