  • VHB100W-Q24-S24
VHB100W-Q24-S24
advertisement
Manufacturer No:
VHB100W-Q24-S24
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VHB100W-Q24-S24
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
VHB100W-Q24-S24
Description:
VHB100W Series Single Output 24 V 100 W 4.17 A Isolated DC-DCConverter
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VHB100W-Q24-S24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Weight
    94.999989g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    VHB100W (100W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    7.62mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    4.17A
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Power
    100W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Current - Output 1
    4.17A
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    12.7mm
  • Width
    57.9mm