  • VCE40US05
VCE40US05
advertisement
Manufacturer No:
VCE40US05
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VCE40US05
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
VCE40US05
Description:
AC-DC, 40W, PCB MOUNT, ITE & HOU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCE40US05
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VCE40US05.
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    40W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Voltage - Input
    85V~305VAC
  • Line Regulation
    1%
  • Load Regulation
    2%
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    VCE40 (40W)
  • Size / Dimension
    3.46Lx1.50W x 1.12 H 87.9mmx38.1mmx28.5mm