  • ECL10US48-E
ECL10US48-E
advertisement
Manufacturer No:
ECL10US48-E
HK JDW NO:
906-ECL10US48-E
Datasheet:
ECL10US48-E
Description:
XP POWER ECL10US48-EAC/DC PCB Mount Power Supply, Ultra Compact, Adjustable, Fixed, 85 V, 264 V, 10 W, 48 V, 210 mA
Step5Bar-code shipping tag
ECL10US48-E
  • Input Current
    200mA
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    23mm
  • Width
    27.2mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Weight
    0.132lb 59.87g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Series
    ECL (10W)
  • Size / Dimension
    2.06Lx1.07W x 0.91 H 52.3mmx27.2mmx23.0mm
  • Type
    Enclosed
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Depth
    52.4mm
  • Frequency
    63Hz
  • Efficiency
    82%
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    210mA
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    210mA
  • Output Power
    10W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    210mA
  • Max Output Power
    10W
  • Nominal Output Voltage
    48V