  • V7-6A17D8-057
V7-6A17D8-057
advertisement
Manufacturer No:
V7-6A17D8-057
HK JDW NO:
384-V7-6A17D8-057
Package:
Datasheet:
V7-6A17D8-057
Description:
Basic / Snap Action Switches V-BASIC SW SPDT 5A 250VAC STR STL ACTR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V7-6A17D8-057
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Housing Material
    Polyester
  • Weight
    8g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    V7
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    10.16mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Breadth
    10.2 mm
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    100gf
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    A@VDC
  • Overtravel
    0.146 (3.7mm)
  • Differential Travel
    0.065 (1.7mm)
  • Pretravel
    0.315 (8.0mm)
  • Operating Position
    0.602 (15.3mm)
  • Release Force
    15gf
  • Actuator Travel
    11.68 mm
  • Pre-Travel-Max
    8 mm
  • Length
    84.2mm
  • Body Height
    15.9mm
  • Actuator Length
    622mm