  • NGCMA10AX01A1A
NGCMA10AX01A1A
advertisement
Manufacturer No:
NGCMA10AX01A1A
HK JDW NO:
384-NGCMA10AX01A1A
Package:
Metal
Datasheet:
NGCMA10AX01A1A
Description:
Limit Switch, Metal, Side exit 1M Cbl, 1NC1NO, Side Rotary Lever, Nylon 18mm Roller
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGCMA10AX01A1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Switch Function
    On-Mom, Off-Mom
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Cable Length
    10m
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    18gfm
  • Overtravel
    65°
  • Differential Travel
    15°
  • Pretravel
    25°
  • Release Force
    2.534gfm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP67
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Metal
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    NGC
  • Feature
    Nylon Roller
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 550mA DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Voltage - Rated AC
    120V