  • NGCMB10AX01B
NGCMB10AX01B
advertisement
Manufacturer No:
NGCMB10AX01B
HK JDW NO:
384-NGCMB10AX01B
Package:
Metal
Datasheet:
NGCMB10AX01B
Description:
Limit Switch,Metal Encl,Btm exit 1M Cable,1NC 1NO,Pin Plunger
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGCMB10AX01B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Metal
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    NGC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 550mA DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    DPST-NO/NC
  • Switch Function
    On-Mom, Off-Mom
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Cable Length
    10m
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    1122gf
  • Overtravel
    0.193 (4.9mm)
  • Differential Travel
    0.047 (1.2mm)
  • Pretravel
    0.083 (2.1mm)
  • Operating Position
    0.083 (2.1mm)