  • V20100S-E3/4W
V20100S-E3/4W
advertisement
Manufacturer No:
V20100S-E3/4W
HK JDW NO:
884-V20100S-E3/4W
Package:
TO-220-3
Datasheet:
V20100S-E3/4W
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 900mV @ 20A -40°C~150°C 500μA @ 100V Tube TO-220-3 Through Hole
Quantity:
In Stock : 7918
Step5Bar-code shipping tag
V20100S-E3/4W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMBS®
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Output Current
    20A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 20A
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Forward Voltage
    900mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A