  • VS-10BQ040-M3/5BT
VS-10BQ040-M3/5BT
advertisement
Manufacturer No:
VS-10BQ040-M3/5BT
HK JDW NO:
884-VS-10BQ040-M3/5BT
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
VS-10BQ040-M3/5BT
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 450mV @ 1A -55°C~150°C 100μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
Quantity:
In Stock : 170714
Step5Bar-code shipping tag
VS-10BQ040-M3/5BT
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Capacitance @ Vr, F
    115pF @ 5V 1MHz
  • Reverse Voltage
    40V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    430A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.44mm
  • Length
    4.7mm
  • Width
    3.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 1A
  • Forward Current
    1A