  • SDM10U45-7
SDM10U45-7
advertisement
Manufacturer No:
SDM10U45-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SDM10U45-7
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
SDM10U45-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDM10U45-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    992.233309μg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    7pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    45V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    100mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SDM10U45
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 25V
  • Power Dissipation
    150mW
  • Output Current
    100mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 100mA
  • Forward Current
    100mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Forward Voltage
    800mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    100mA
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Capacitance @ Vr, F
    15pF @ 10V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    300mA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    300mA
  • Height
    650μm
  • Length
    1.3mm