  • V15T26-CZ300-K
V15T26-CZ300-K
advertisement
Manufacturer No:
V15T26-CZ300-K
HK JDW NO:
384-V15T26-CZ300-K
Package:
Datasheet:
V15T26-CZ300-K
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 26A 250V
Step5Bar-code shipping tag
V15T26-CZ300-K
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Material
    Plastic
  • Housing Material
    PBT
  • Weight
    5g
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    V15
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Current Rating (Amps)
    26A AC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    26A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    26A
  • Operating Force
    300gf
  • Overtravel
    0.030 (0.76mm)
  • Differential Travel
    0.016 (0.4mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)
  • Release Force
    75gf
  • Pre-Travel-Max
    1.6 mm
  • Length
    39.7mm
  • Body Height
    15.9mm