  • V15T16-EZ100A03
V15T16-EZ100A03
advertisement
Manufacturer No:
V15T16-EZ100A03
HK JDW NO:
384-V15T16-EZ100A03
Package:
Datasheet:
V15T16-EZ100A03
Description:
Basic / Snap Action Switches V Basics
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V15T16-EZ100A03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Housing Material
    PBT
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    V15
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    16A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    16A
  • Operating Force
    30gf
  • Overtravel
    0.102 (2.6mm)
  • Differential Travel
    0.094 (2.4mm)
  • Pretravel
    0.252 (6.4mm)
  • Operating Position
    0.602 (15.3mm)
  • Release Force
    5.000gf
  • Body Height
    15.9mm