  • V15T16-CZ100A05
V15T16-CZ100A05
advertisement
Manufacturer No:
V15T16-CZ100A05
HK JDW NO:
384-V15T16-CZ100A05
Package:
Datasheet:
V15T16-CZ100A05
Description:
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Short Roller Lever Quick Connect 16A 250VAC 372.85VA 0.98N Screw Mount
Step5Bar-code shipping tag
V15T16-CZ100A05
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Material
    Plastic
  • Housing Material
    PBT
  • Weight
    5g
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    V15
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Depth
    10.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    16A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    16A
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    16A
  • Operating Force
    120gf
  • Overtravel
    0.030 (0.76mm)
  • Differential Travel
    0.016 (0.4mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.812 (20.6mm)
  • Release Force
    20gf
  • Length
    39.7mm
  • Body Height
    15.9mm
  • Actuator Length
    206mm