  • UMZ27NT106
UMZ27NT106
advertisement
Manufacturer No:
UMZ27NT106
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UMZ27NT106
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER ARRAY 27V 200MW UMD3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UMZ27NT106
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    27V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Base Part Number
    UMZ27
  • Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 21V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tolerance
    2.1%
  • Height
    900μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm