  • FTZ4.3ET148
FTZ4.3ET148
advertisement
Manufacturer No:
FTZ4.3ET148
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-FTZ4.3ET148
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
FTZ4.3ET148
Description:
DIODE ZENER ARRAY 4.3V SMD5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FTZ4.3ET148
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    FTZ4V3
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    2 Pair Common Anode
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Breakdown Voltage
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1V
  • Breakdown Voltage-Min
    4.04V
  • Reverse Test Voltage
    1V