  • EMZ6.8NTL
EMZ6.8NTL
advertisement
Manufacturer No:
EMZ6.8NTL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-EMZ6.8NTL
Package:
SC-75, SOT-416
Datasheet:
EMZ6.8NTL
Description:
DIODE ZENER ARRAY 6.8V EMD3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EMZ6.8NTL
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to EMZ6.8NTL.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-75, SOT-416
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    6.8V
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Base Part Number
    EMZ6V8
  • Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 3.5V
  • Power Dissipation
    150mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.805V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    700μm
  • Length
    1.6mm