  • ULP180-1348
ULP180-1348
advertisement
Manufacturer No:
ULP180-1348
Manufacturer:
EOS Power
HK JDW NO:
266-ULP180-1348
Package:
Datasheet:
ULP180-1348
Description:
ULTRA LOW PROFILE 0.75IN HEIGHT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ULP180-1348
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    ULP180 (180W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 0.75 H 101.6mmx50.8mmx19.1mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    120W 180W Forced Air
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cUL, NEMKO, UL
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Current - Output (Max)
    2.5A
  • Voltage - Input
    80V~264VAC 390VDC