  • ULCD-24PTU-AR
ULCD-24PTU-AR
advertisement
Manufacturer No:
ULCD-24PTU-AR
Manufacturer:
4D Systems Pty Ltd
HK JDW NO:
3-ULCD-24PTU-AR
Package:
Module
Datasheet:
ULCD-24PTU-AR
Description:
Display Modules 2.4" Pk Adptr Shld for Arduino
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ULCD-24PTU-AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    90.718474g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Rated
    5V
  • Depth
    15.9mm
  • Current Rating
    125mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    TTL
  • Viewing Angle
    150 °
  • Response Time
    30 ms
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    36.72mm W x 48.96mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    LED - White
  • Touchscreen
    Resistive
  • Dot Pixels
    240 x 320
  • Diagonal Screen Size
    2.4 60.96mm
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Pitch
    0.15mm Wx0.15mm H
  • Backlight Type
    LED
  • Resolution (height)
    320 pixel
  • Resolution (width)
    240 pixel
  • Diagonal Size
    2.4 in
  • Contrast Ratio
    250:1
  • Brightness
    150 cd/m^2
  • Viewing Area (width)
    36.72mm
  • Height
    16.1mm
  • Length
    62.4mm
  • Width
    44.9mm
  • Viewing Area (height)
    48.96mm