  • UEI-12/5-Q48N-C
UEI-12/5-Q48N-C
advertisement
Manufacturer No:
UEI-12/5-Q48N-C
HK JDW NO:
540-UEI-12/5-Q48N-C
Package:
9-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
UEI-12/5-Q48N-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UEI-12/5-Q48N-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module, 6 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    UEI (60W)
  • Size / Dimension
    1.90Lx1.50W x 0.38 H 48.3mmx38.1mmx9.7mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    GOLD OVER NICKEL
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    50W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    38.1mm
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    89.9%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    5A
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    5A
  • Output Power
    60W
  • Current - Output 1
    5A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Max Output Power
    60W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Max Input Voltage (DC)
    75V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    9.652mm