  • UWE-12/10-Q12PB-C
UWE-12/10-Q12PB-C
advertisement
Manufacturer No:
UWE-12/10-Q12PB-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-UWE-12/10-Q12PB-C
Package:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
UWE-12/10-Q12PB-C
Description:
DC/DC CONVRT 12V 120W 1/8TH BRCK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWE-12/10-Q12PB-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 1/8 Brick
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    UWE
  • Size / Dimension
    2.30Lx0.90W x 0.34 H 58.4mmx22.9mmx8.6mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    120W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    10A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Power
    120W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Height
    8.636mm
  • Length
    58.4mm
  • Width
    22.9mm