  • UWE-12/10-Q48N-C
UWE-12/10-Q48N-C
advertisement
Manufacturer No:
UWE-12/10-Q48N-C
HK JDW NO:
540-UWE-12/10-Q48N-C
Datasheet:
UWE-12/10-Q48N-C
Description:
Isolated DC/DC Converters 18-75Vin 12Vout 10A 120W Neg Logic
Step5Bar-code shipping tag
UWE-12/10-Q48N-C
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    8-DIP Module, 1/8 Brick
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.30Lx0.90W x 0.34 H 58.4mmx22.9mmx8.6mm
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    120W
  • Max Power Dissipation
    120W
    1
  • Depth
    22.9mm
  • Efficiency
    91.5%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    10A
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    10A
  • Output Power
    120W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    10A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Max Output Power
    120W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Max Input Voltage (DC)
    75V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    8.636mm