  • UCC284DP-12G4
UCC284DP-12G4
advertisement
Manufacturer No:
UCC284DP-12G4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-UCC284DP-12G4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 8 SOIC
Quantity:
In Stock : 6567
Step5Bar-code shipping tag
UCC284DP-12G4
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Rail/Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BCDMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Negative
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    200μA
  • Accuracy
    2.5 %
  • Max Output Voltage
    -12V
  • Voltage - Output
    -12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Min Input Voltage
    -3.2V
  • Current - Input Bias
    220μA
  • Max Input Voltage
    -15V
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Min Output Voltage
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    700mA
  • Load Regulation-Max(%)
    0.036%
  • Height
    1.58mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm