  • ADP151AUJZ-1.5-R7
ADP151AUJZ-1.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP151AUJZ-1.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP151AUJZ-1.5-R7
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
ADP151AUJZ-1.5-R7
Description:
Enable Fixed Tin ADP151 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 8
Step5Bar-code shipping tag
ADP151AUJZ-1.5-R7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP151
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    350μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    200mA
  • Operating Supply Current
    265μA
  • Max Supply Current
    350μA
  • Quiescent Current
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Current - Quiescent (Iq)
    20μA
  • Dropout Voltage
    140mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    220mA
  • Nominal Output Voltage
    1.5V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    900μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm