  • TX2SA-L-12V
TX2SA-L-12V
advertisement
Manufacturer No:
TX2SA-L-12V
HK JDW NO:
590-TX2SA-L-12V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
TX2SA-L-12V
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
    TX
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Coil Resistance
    1.44kOhm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    100mW
  • Coil Power
    100mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC