  • TX2SA-48V
TX2SA-48V
advertisement
Manufacturer No:
TX2SA-48V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TX2SA-48V
Package:
Datasheet:
TX2SA-48V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 48VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TX2SA-48V
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TX2SA-48V.
    Select All
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    Telecom
  • Coil Resistance
    8.53kOhm
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    5.6mA
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    36VDC
  • Power Consumption
    270mW
  • Coil Power
    270mW
  • Must Release Voltage
    4.8VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    48V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    2000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    TX
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm