  • TR3E157M016C0100
TR3E157M016C0100
advertisement
Manufacturer No:
TR3E157M016C0100
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3E157M016C0100
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3E157M016C0100
Purchasing and Inquiry
TR3E157M016C0100 Overview
Set the capacitor's ripple current to 1.28A.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor leaks 24μA current.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 8 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TR3E157M016C0100 Features
1.28A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 24μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TR3E157M016C0100 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3E157M016C0100 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • Computer
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
TR3E157M016C0100
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    24μA
  • Ripple Current
    1.28A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%