  • TR3D337K6R3C0045
TR3D337K6R3C0045
advertisement
Manufacturer No:
TR3D337K6R3C0045
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3D337K6R3C0045
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3D337K6R3C0045
Purchasing and Inquiry
TR3D337K6R3C0045 Overview
There is a ripple current setting of 1.83A on the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.There is a leakage current of 20.8μA in this capacitor.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 8 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TR3D337K6R3C0045 Features
1.83A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 20.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TR3D337K6R3C0045 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3D337K6R3C0045 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Industrial
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TR3D337K6R3C0045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    20.8μA
  • Ripple Current
    1.83A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm