  • TR3D107K010C0050
TR3D107K010C0050
advertisement
Manufacturer No:
TR3D107K010C0050
HK JDW NO:
874-TR3D107K010C0050
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3D107K010C0050
Purchasing and Inquiry
TR3D107K010C0050 Overview
Capacitor ripple current is set to 1.73A.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 50mOhm as their resistance.The leakage current of this capacitor is 10μA. The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.
TR3D107K010C0050 Features
1.73A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TR3D107K010C0050 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3D107K010C0050 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TR3D107K010C0050
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    1.73A
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Q Factor
    6
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C