  • TR3C226M020C0375
TR3C226M020C0375
advertisement
Manufacturer No:
TR3C226M020C0375
HK JDW NO:
874-TR3C226M020C0375
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TR3C226M020C0375
Purchasing and Inquiry
TR3C226M020C0375 Overview
In this case, 540mA is the ripple current of the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor leaks current at 4.4μA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
TR3C226M020C0375 Features
540mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 4.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3C226M020C0375 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3C226M020C0375 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • ABS
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TR3C226M020C0375
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    375mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    4.4μA
  • Ripple Current
    540mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    6mm