  • TR3B685K025C0500
TR3B685K025C0500
advertisement
Manufacturer No:
TR3B685K025C0500
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3B685K025C0500
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TR3B685K025C0500
Purchasing and Inquiry
TR3B685K025C0500 Overview
It is set to 410mA for the ripple current of the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 500mOhm in this case.A capacitor like this leaks current 1.7μA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.
TR3B685K025C0500 Features
410mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 1.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TR3B685K025C0500 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3B685K025C0500 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • ABS
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TR3B685K025C0500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Leakage Current
    1.7μA
  • Ripple Current
    410mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.794mm