  • TQ2SA-48V
TQ2SA-48V
advertisement
Manufacturer No:
TQ2SA-48V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TQ2SA-48V
Package:
Datasheet:
TQ2SA-48V
Description:
TQ Series Low Profile 2 A DPDT 48 VDC Surface Mount Signal Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TQ2SA-48V
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TQ2SA-48V.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    TQ-SMD
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Depth
    11.5mm
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Breadth
    9 mm
  • Physical Dimension
    14mm x 9mm x 5.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    Telecom
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    7.68kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@125VAC
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    6.3mA
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    36VDC
  • Power Consumption
    300mW
  • Coil Power
    300mW
  • Must Release Voltage
    4.8VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    48V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Length
    14mm
  • Body Height
    5.4mm