  • AGN210S12
AGN210S12
advertisement
Manufacturer No:
AGN210S12
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AGN210S12
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
AGN210S12
Description:
Low Signal Relays - PCB 2 Form C 1 Form A 30VDC SMD 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AGN210S12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AGN210S12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • Series
    AGN
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Additional Feature
    RELEASE TIME WITH DIODE
  • Packing Method
    BOX; TAPE AND REEL
  • Depth
    5.7mm
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Physical Dimension
    10.6mm x 5.7mm x 9mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    Telecom
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    1.44kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@125VAC
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    125VAC 110VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    100mW
  • Coil Power
    100mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Length
    10.6mm
  • Body Height
    9mm