  • TPS60101PWPG4
TPS60101PWPG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS60101PWPG4
HK JDW NO:
815-TPS60101PWPG4
Package:
HTSSOP EP
Datasheet:
Description:
20 Terminals 20-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 300kHz 100mA HTSSOP EP
Quantity:
In Stock : 7825
Step5Bar-code shipping tag
TPS60101PWPG4
  • Package / Case
    HTSSOP EP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    81.788374mg
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Input Voltage-Nom
    2V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Max Output Voltage
    3.47V
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Topology
    Boost
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Max Input Voltage
    3.6V
  • Min Output Voltage
    3.17V
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm