  • TMCMA0J475MTRF
TMCMA0J475MTRF
advertisement
Manufacturer No:
TMCMA0J475MTRF
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TMCMA0J475MTRF
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TMCMA0J475MTRF
Description:
4.7μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm @ 100kHz 500nA Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 2824
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TMCMA0J475MTRF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TMCM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm @ 100kHz
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    140mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm