  • TM3C476K016LBA
TM3C476K016LBA
advertisement
Manufacturer No:
TM3C476K016LBA
HK JDW NO:
874-TM3C476K016LBA
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TM3C476K016LBA
Purchasing and Inquiry
TM3C476K016LBA Overview
This resistor has a resistance of 1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.
TM3C476K016LBA Features
TM3C476K016LBA Applications
There are a lot of Vishay Sprague TM3C476K016LBA applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Computer
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TM3C476K016LBA
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    5.9944mm
  • Width
    3.2004mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%