  • TL5001QDRG4
TL5001QDRG4
advertisement
Manufacturer No:
TL5001QDRG4
HK JDW NO:
815-TL5001QDRG4
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
TL5001QDRG4
Description:
8 Terminals 3.6V~40V 8-Pin TL5001 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
Quantity:
In Stock : 43191
Step5Bar-code shipping tag
TL5001QDRG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    75.891673mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    TL5001
    1
  • Output Voltage
    50V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Operating Supply Current
    1.1mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    20mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.6V~40V
  • Quiescent Current
    1.1mA
  • Control Features
    Dead Time Control, Frequency Control
  • Max Output Voltage
    50V
  • Topology
    Buck, Boost, Flyback
  • Min Input Voltage
    3.6V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    20kHz~500kHz
  • Max Input Voltage
    40V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    1V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Max Frequency
    500kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm