  • S-8357H42MC-NNBT2U
S-8357H42MC-NNBT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8357H42MC-NNBT2U
HK JDW NO:
724-S-8357H42MC-NNBT2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 250kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8357H42MC-NNBT2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. dc control's supply and operating voltages are 0.9V~10V. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. There is a switch at 250kHz that can be used with this controller. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . The 5 terminations can be used for a wide range of dc switching. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 0.9V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 4.2V.
S-8357H42MC-NNBT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 250kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8357H42MC-NNBT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8357H42MC-NNBT2U DC to DC converter applications.
  • Pipe bending machines
  • Scientific research
  • Medical equipment
  • Experimental setup
  • Wind power
  • Machining centers
  • Digital display device
  • Packaging
  • Nuclear power plants
  • USB circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8357H42MC-NNBT2U
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    4.2V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    250kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm